Wyposażenie baru – kostkarki do lodu

Lód w kostkach ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go między innymi do napojów, drinków alkoholowych, deserów, a nawet owoców morza, o czym większość z was może nie wiedzieć. Poza tym wypełnia się nimi wiaderka i inne pojemniki na szampana czy inny alkohol. W związku z tym wydaje się, że są one niezbędnym elementem wyposażenia każdego baru, restauracji czy hotelu. Jeśli masz taki lokal i chcesz nabyć kostkarkę, przygotowaliśmy dla ciebie małe porównanie tych urządzeń.

Kostkarki do mniejszych lokali

W pierwszej kolejności skupmy się na kruszarkach do mniejszych lokali. Jeśli prowadzisz taki biznes lepiej, abyś nie nabywał sprzętu najwyższej klasy i niepotrzebnie wydawał pieniądze. Tego typu kostkarki produkują lód w kostkach małych, średnich i dużych, a 12 kilogramów lodu są w stanie wyprodukować w ciągu 24 godzin. Czas produkcji kostek wynosi od 6 do 24 minut w zależności od ich wielkości. Dodajmy jeszcze, że lód utrzymuje się tu przez 4 godziny, a kostkarki takie chłodzone są powietrzem. Jeśli natomiast wykorzystuje się do tego wodę, są w stanie wyprodukować nawet 20 kilogramów lodu w jednym 24-godzinnym cyklu.

Kruszarki do średnich lokali

Na taki sprzęt gastronomiczny postawić powinni między innymi właściciele dyskotek czy hoteli. Jeżeli postawimy na takie urządzenia, możemy liczyć nawet na 200 kilogramów lodu w ciągu doby. Warto mieć na uwadze, że urządzenia takie wymagają podłączenia wody i przewodu grawitacyjnego. Chłodzone mogą być wodą i powietrzem, choć te pierwsze są nawet i o 8 razy droższe w utrzymaniu ze względu na koszt wody. Oba rodzaje natomiast nie zużywają wiele prądu.

Kruszarki do dużych lokali

Urządzenia takie należą do serii CM i CV i także najlepiej sprawdzają się w dużych dyskotekach i hotelach, gdzie jest zapotrzebowanie na lód z kruszarek. Najmniejsze z nich są w stanie wyprodukować około 300 kilogramów lodu na dobę, choć rekordowe nawet 750. Chłodzone mogą być wodą lub powietrzem, jednak ze względu na wodę te pierwsze są aż o 8 razy droższe. Ich zaletą jest natomiast to, że nadają się do zabudowy. Niemal zawsze wykonane są ze stali nierdzewnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *