gotowanie

Wady i zalety płyty indukcyjnej

Kiedyś płyta indukcyjna w kuchni była luksusem. Droga, a przez to niedostępna, bardzo rzadko pojawiała się w kuchni. Obecnie coraz częściej, zwłaszcza w trakcie wykańczania lub jej remontu, decydujemy się na płytę zamiast kuchenki gazowej lub elektrycznej.

WADY

Płyta indukcyjna ma 3 wady. Po pierwsze, mimo że obecnie jest tańsza niż kiedyś, na pewno nie każdego nadal stać na taki sprzęt. Gdy chcemy mieć wysokiej jakości płytę, która będzie służyć nam przez wiele lat, to musimy na nią wydać co najmniej 2 500 zł. Niestety wszystko, co nowe i nowoczesne musi także kosztować.

Po drugie, wymaga specjalnych garnków, wykonanych ze stali ferromagnetycznej. Zwykłe garnki nie nadają się, więc należy kupić nowy komplet, a to z kolei tworzy dodatkowe koszty. Jeśli wymieniamy starą kuchenkę na płytę, nasze garnki mogą się nie nadawać do użytku, czyli być bezużyteczne w naszej nowej, nowoczesnej kuchni. Wtedy musimy je komuś oddać albo przechowywać – tylko zajmują miejsce w szafkach.

Po trzecie, płyta indukcyjna nie jest dla każdego. Według producentów nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Jednak nie zaleca się jej osobom, które mają rozrusznik serca.

ZALETY                                                                            

Wyróżniamy 3 zalety płyty. Po pierwsze, jest bezpieczniejsza niż inne kuchenki, a zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci. Nawet jeśli jest włączona, to bez przyłożonego garnka do pola magnetycznego nie nagrzewa się. Ciepło jest wytwarzane w obrębie pola, a nie na całej płycie. Ryzyko poparzenia jest mniejsze.

Po drugie, czas przygotowywania potraw jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku innych kuchenek, co jest niewątpliwie ważną zaletą sprzętu. Płytę cechuje nowoczesny design, a dzięki czemu stanowi ważny element wnętrza. Kuchnia powinna być funkcjonalna, czyli dobrze zaprojektowana. Odpowiednie meble i wyposażenie to podstawa.

Po trzecie, bardzo łatwo ją utrzymać w czystości, ponieważ wystarczy tylko przetrzeć szmatką, aby ją oczyścić. Nie musimy martwić się przypalonym jedzeniem, które upadnie na płytę, szybko i bezproblemowo je usuniemy. Utrzymywanie czystości w kuchni sieje się przyjemnością!

 foto: allegro.pl