restauracja

3 urządzenia niezbędne w każdej kuchni

Kuchnia to jedno z pomieszczeń w domu i w mieszkaniu, w którym są przygotowywane i jedzone wspólne posiłki. To również miejsce realizowania kulinarnych pasji i rozwijania zawodowego warsztatu oraz współpracy, której efektem jest perfekcyjnie przygotowane danie. Kuchnia nie może istnieć bez wyposażenia. Wyróżniamy 3 niezbędne urządzenia.

PIEKARNIK

Piekarnik może być samodzielny lub zintegrowany z płytą grzewczą. Samodzielny postawimy w dowolnym miejscu – jest więc wolnostojący. Może być gazowy, elektryczny lub zasilany prądem i gazem. Jest tańszy i łatwiej go wymienić w przypadku zużycia lub zniszczenia.

Połączony z płytą do zabudowy jest rozwiązaniem coraz popularniejszym, ponieważ wygląda bardziej reprezentacyjnie i estetyczniej. Ułatwia także utrzymanie czystości. Zamontujemy go na różnej wysokości. Dlatego jest to rozwiązanie coraz popularniejsze. Wybierając sprzęt do zabudowy możemy wybrać dowolny piekarnik i płytę grzejną. Płyta może być: elektryczna, ceramiczna, gazowa albo indukcyjna.

ZMYWARKA 

Wyróżniamy wolnostojącą z całą obudową i blatem, którą postawimy w dowolnym miejscu i do zabudowy – do ustawienia w ciągu szafek kuchennych, wmontowana pod blat kuchenny. Do zabudowy może być częściowo albo całkowicie zintegrowana, a więc panel widoczny od frontu urządzenia albo ukryty w klapie zmywarki – klapa obudowana frontem meblowym.

Zmywarki różnią się klasą energetyczną, suszenia i efektywności zmywania. Ze względu na wielkość i pojemność wyróżniamy standardową o wysokości około 80 cm oraz szerokości 45 lub 60 cm oraz kompaktową o wysokości 40 – 50 cm i szerokości około 60 cm. Z wielkością zmywarki jest związana również jej pojemność, czyli liczba kompletów naczyń umytych za jednym razem. Dostępne są także zmywarki do zabudowy.

LODÓWKA

Dostępne są lodówki wolnostojące i do zabudowy, które z reguły są płytsze, mają mniejszą pojemność i mniejsze wyposażenie. W wyborze lodówki bierzemy pod uwagę jej pojemność, uzależnioną od liczby domowników, dostępne dodatkowe funkcje, np. NO FROST, obecność zamrażalnika i czy znajduje się na górze, czy na dole. Lodówka może mieć także sterowanie: mechaniczne i elektroniczne, przy czym elektroniczne jest wygodnie i nowoczesne, co bywa atutem dla niektórych.

Ważny jest także wybór klasy energetycznej. Lodówka pracuje przez całą dobę, więc warto zdecydować się na klasę A+++, A++ albo A+, żeby zaoszczędzić na energii elektrycznej. Dodatkowo weźmy pod uwagę poziom hałasu. Najciszej pracują te w zabudowie, ponieważ fronty meblowe tłumią dźwięk.