Wyposazenie lokalu gastronomicznego – na co zwrocic uwage

Wyposażenie lokalu gastronomicznego – na co zwrócić uwagę?

Każda działalność potrzebuje zasobów oraz sprzętu, aby funkcjonować w prawidłowy sposób. W biurze potrzebne są komputery, w sklepie jubilerskim lady prezentujące biżuterię, natomiast w lokalu gastronomicznym ważne są blaty, piece oraz szafy na sprzęt. Opiszemy dzisiaj dokładnie ostatni wymieniony aspekt, który musi znajdować się w lokalu gastronomicznym.

Przydatność szaf magazynowych

Na początku, warto opisać, do czego szafy magazynowe mogą się przydać w prawidłowym funkcjonowaniu lokalu. Najważniejszą zaletą takich szaf jest pojemność i miejsce, gotowe na cały zestaw garnków, pojemników, różnego sprzętu kuchennego lub produktów spożywczych, które niekoniecznie muszą znaleźć się w lodówce.

Szafy magazynowe są wielkim ułatwieniem przy pracy w profesjonalnej branży gastronomicznej. Znajdują zastosowanie w zmywalniach, kuchniach czy magazynach. Cały sprzęt potrzebny do pracy znajdziemy w jednym miejscu, zaoszczędzimy dzięki temu wiele miejsca oraz czasu, który w innym przypadku przeznaczylibyśmy na szukanie potrzebnego sprzętu.

Rodzaje szaf magazynowych

Wybierać możemy spośród wielu modeli i rodzajów szaf magazynowych, wszystko to zależnie od preferencji osoby kupującej. Dostępne są szafy magazynowe posiadające jedne otwierane drzwi lub takie, które nazywane są skrzydłowymi, drzwi suwane lub dwudzielne z drzwiami otwieranymi. Znaleźć możemy w nich zazwyczaj od 2 do 3 przestawnych półek, których maksymalne obciążenie wynosi około 70 kilogramów na metr kwadratowy. Wszystko oczywiście zależy od wybranego modelu.

Wyróżniamy również szafy stałe lub dynamiczne, te drugie wyposażone są w elementy jezdne, umożliwiające przemieszczanie ich po podłożu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szafy magazynowej

Jako że szaf magazynowych jest do wyboru bardzo dużo, należy się bardzo dobrze zastanowić, która z nich najlepiej spełni nasze oczekiwania. Podczas przeglądania ofert należy zwrócić uwagę na elementy takie, jak:

– Wymiary samej szafy,
– Ładowność i ilość półek,
– Sposób otwierania drzwi,
– Rodzaj szafy.

Wszystkie te informacje znajdziemy w opisie produktu, który przeglądamy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wymiary szafy, aby po zakupie nie okazało się, że jest za duża bądź za mała.

Przy ładowności należy przemyśleć, do czego szafa będzie używana. Będziemy składać w niej sprzęt kuchenny, czy może produkty spożywcze?

Sposób otwierania drzwi jest głównie kwestią ilości wolnego miejsca, w którym znajdować będzie się szafa. Drzwi suwane będą dobrym wyborem, gdy istnieje możliwość, że miejsca na drzwi otwierane będzie po prostu brakować.

Rodzaj szafy odpowiada oczywiście za szafy stałe lub dynamiczne, będzie ona stać w jednym miejscu czy jednak czasami potrzebne będzie jej przemieszczenie? Wszystko to należy przemyśleć, aby dokonać najlepszego dla siebie wyboru. Istnieją również różne wersje kolorystyczne zależne tylko od preferencji klienta.